دکتر سیمین حسینیان؛ معرفی و خلاصه‌ی سخن‌رانی

معرفی

دکتر سیمین حسینیان مدرک کارشناسی ارشد و دکتری خود را در رشته‌ی مشاوره از «دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس» (UCLA) در امریکا گرفت. وی در حال حاضر استاد «دانشکده‌ی علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه الزهرا (س)» و مدیر گروه مشاوره‌‌ی این دانشگاه، و عضو شورای مرکزی «سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره‌ی جمهوری اسلامی ایران» و عضو کمیسیون‌های مشاوره‌ی خانواده و مشاوره‌ی شغلی در این سازمان است. دکتر حسینیان، از سال 1380 تا کنون، سابقه‌ی تدریس اخلاق حرفه‌ای در مشاوره و روان‌شناسی را دارد. وی از طرف «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» در سال تحصیلی 1385ـ1384 به عنوان استاد نمونه‌ی کشوری و در سال 1386 به عنوان پژوهشگر برگزیده‌ی استان تهران انتخاب شد. تألیفات وی شامل 20 عنوان کتاب ترجمه و تألیف، و بیش از 300 مقاله در مجلات علمی‌ـ پژوهشی و سمینارها است.

.

خلاصه‌ی سخن‌رانی

«ضرورت به‌کارگیری اخلاق حرفه‌ای در مراکز مشاوره و روان‌درمانی»

مفهوم اخلاق حرفه‌ای از علم اخلاق گرفته شده است و عبارت است از مجموعه استانداردهایی که از ماهیت حرفه یا شغل به دست می‌آیند و توسط انجمن‌های علمی تحت عنوان نظام‌نامه تدوین می‌شوند. نظام‌نامه‌های اخلاق حرفه‌ای روان‌شناسی و مشاوره به مشاوران و درمانگران کمک می‌کنند تا، در صورت برخورد با دوراهی‌های اخلاقی، به این نظام‌نامه‌ها مراجعه کنند؛ و در نهایت برای حمایت از متخصصان، مراجعان و عموم جامعه طرح‌ریزی شده‌اند. مقایسه‌ی نظام‌نامه‌های اخلاقی روان‌شناسی و مشاوره در کشورهای مختلف نشان داد که تفاوت‌های‌شان بیش‌تر جنبه‌ی ساختاری و فرهنگی دارند و به طور کلی شباهت‌های این نظام‌نامه‌ها بیش از تفاوت آن‌ها است.

در مراکز مشاوره و روان شناسی نیز متخصصان با چالش‌های اخلاقی و حرفه‌ای مشابه مواجه می شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از تضاد ارزش‌ها با مُراجع، چه‌گونگی تصمیم‌گیری، رازداری، روابط دوگانه یا چندگانه، رعایت حقوق مراجعان، داشتن صلاحیت لازم و مواردی از این قبیل، که بسیاری از این چالش‌ها به دلیل نبود آموزش‌های تخصصی و نظارت حرفه‌ای مشاوره‌ای به وجود می‌آیند.

در این سخن‌رانی، اهمیت و ضرورت اخلاق حرفه‌ای روان‌شناسان و مشاوران جهت کار در مراکز درمانی و آموزشی مورد تأکید قرار می‌گیرد. مؤلفه‌های پایه و اساسی اخلاق حرفه‌ای توضیح داده می‌شوند. نظام‌نامه‌های اخلاقی در کشورهای مختلف مقایسه و مورد توجه قرار گرفته و به استانداردهای اخیر نظام‌نامه‌ی انجمن ازدواج و خانواده اشاره می‌شود.