نامه‌ی انجمن علمی روان‌درمانی ایران درباره‌ی وزارت بهداشت در دولت دوازدهم

انجمن علمی روان‌درمانی ایران با ارسال نامه‌ای برای دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهور محترم، از این که سلامت جزو اولویت‌های دولت یازدهم بوده، و نیز از توجه دکتر سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت، به موضوع سلامت روان قدردانی و ابراز امیدواری کرد که سلامت هم‌چنان در اولویت‌های دولت باقی بماند و با تداوم این سیاست‌ها و مدیریت دکتر سیدحسن هاشمی در وزارت بهداشت، با رفع مشکلات و دغدغه‌های گروه‌های مختلف متخصصان سلامت، امکان تداوم و استقرار برنامه‌های قبلی و شروع برنامه‌های جدید فراهم باشد.

🔵 متن نامه‌ی انجمن علمی روان‌درمانی ایران به رییس‌جمهور به شرح زیر است:

نامه‌ی انجمن علمی روان‌درمانی ایران درباره‌ی وزارت بهداشت در دولت دوازدهم

جناب آقای دکتر حسن روحانی
رییس‌جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام،

اینک که با انتخاب روشن‌بینانه‌ی ملت ایران و به اتکای رأی قاطع هم‌میهنان عزیزمان مسؤولیت ریاست‌جمهوری بار دیگر به شما سپرده شده است، وظیفه‌ی خود می‌دانیم ضمن تشکر از تلاش‌های انجام‌شده در عرصه‌ی سلامت در دولت یازدهم، این اعتماد مردم به جناب‌عالی و دولت تدبیر و امید را به شما تبریک گفته و ابراز امیدواری کنیم که موضوع سلامت هم‌چنان در اولویت‌های  دولت دوازدهم باقی بماند.

بی‌تردید، میزان توجه دولت یازدهم به امر سلامت و اولویت دادن به آن در بین تمام دولت‌ها نظیری نداشته است و به ویژه با مدیریت مدبرانه و مجدانه‌ی جناب آقای دکتر سیدحسن هاشمی، وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گام‌های مهمی در جهت رفع کاستی‌های مزمن نظام سلامت برداشته شده است. در این مدت شاهد آن بوده‌ایم که برای نخستین بار موضوع سلامت به عنوان یکی از حقوق اصلی شهروندان وارد گفتمان اجتماعی کشور شد و با وجود مشکلات ساختاری و ناهم‌آهنگی‌هایی که در هم‌راهی با وزارت بهداشت در زمینه‌ی اجرای طرح‌ تحول سلامت وجود داشت، وزارت بهداشت توانست با کمک و حمایت و ایثار خدمت‌گذاران بخش سلامت تحولات مهمی در دست‌رسی مردم به خدمات باکیفیت ایجاد کند.

در همین دوره بود که با توجه بجا و شایسته‌ی وزیر محترم بهداشت، موضوع سلامت روانی‌ اجتماعی نیز از سایه‌ی غفلت همیشگی از آن بیرون آمد و شاهد تأکیدات و تلاش وزیر محترم بهداشت در جلب توجه آحاد جامعه، سیاست‌گذاران و مسؤولان و بخش‌های مختلف جامعه بوده‌ایم. در دولت یازدهم برخورداری از سلامت روان به عنوان حق شهروندان و مطالبه‌ی بنیادین جامعه از حاکمیت مطرح و تلاش شد تا در کنار اجرای برنامه‌های پیشین و جاری در این حوزه، زمینه برای گام‌های اساسی‌تر فراهم شود و اقدامات ارزشمندی هم در زمینه‌ی ارتقای کیفیت و دست‌رسی مردم به این خدمات برداشته شود. تعیین مشاور وزیر در امور سلامت روان، تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت و تلاش برای رفع کاستی‌های قدیمی در زمینه‌ی دست‌رسی بیماران به تخت‌های ویژه‌ی بستری روان‌پزشکی، شروع تعریف خدمات سلامت روان در کتاب ارزش نسبی خدمات، افزایش پوشش جمعیتی خدمات سلامت روان، به ویژه با توجه خاص به نیازهای جمعیت محروم و حاشیه‌نشین، کاهش سهم پرداختی بیماران در فرایندهای درمان و تلاش برای پوشش بیمه‌ای این خدمات برخی از گام‌هایی است که در این زمینه برداشته شده است. بی‌شک این شرایط حاصل آگاهی، توجه و اهتمام خاص وزیر محترم بهداشت بوده است.

انجمن علمی روان‌درمانی ایران، به عنوان انجمنی بین‌رشته‌ای که در حوزه‌ی سلامت روان فعالیت دارد، از توجه، فعالیت‌ها و اقدامات ارزشمند جناب آقای دکتر سیدحسن هاشمی، وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تشکر کرده و امیدوار است که سیاست‌های دولت یازدهم و اولویت سلامت و توجه به سلامت روان در دولت دوازدهم تداوم داشته باشد.

بر این باوریم که با تداوم این سیاست‌ها و استمرار مدیریت جناب آقای دکتر سیدحسن هاشمی در وزارت بهداشت، این امکان فراهم خواهد شد تا با رفع مشکلات و موانع پیشین، با تکیه بر زمینه‌های فراهم‌شده در دولت یازدهم، و با رفع دغدغه‌های گروه‌های مختلف تخصصی عرصه‌ی سلامت و با مشارکت آنان، امکان استقرار و تثبیت برنامه‌های قبلی و برداشتن گام‌های اساسی جدید فراهم شود.

با احترام مجدد،
دکتر سامان توکلی
رییس انجمن علمی روان‌درمانی ایران