معرفی سخن‌ران مدعو دکتر رابرت لیهی (Robert Leahy)

دکتر رابرت لیهی، رییس سابق انجمن درمان‌های شناختی و رفتاری و نیز انجمن بین‌المللی روان‌درمانی شناختی، از چهره‌های شناخته‌شده‌ی بین‌المللی در زمینه‌ی درمان شناختی-رفتاری است که امسال نیز مانند سال گذشته در همایش سالیانه‌ی انجمن علمی روان‌درمانی ایران از سخنرانی ایشان به صورت تله‌کنفرانس بهره‌مند خواهیم شد.
دکتر لیهی فارغ‌التحصیل دانشگاه یِیل تا مقطع دکتری است که دوره‌ی فوق‌دکترای خود را در دپارتمان روان‌پزشکی دانشکده‌ی پزشکی پنسیلوانیا زیر نظر دکتر ارون بک، پایه‌گذار شناخت‌درمانی گذرانده و هم‌اکنون استاد دانشکده‌ی پزشکی ویل کورنل در نیویورک است.
دکتر لیهی تاکنون ویراستار و مؤلف ۲۶ کتاب با موضوع «طرح درمانی برای روان‌درمانی مبتنی بر شواهد» در زمینه‌ی افسردگی، اضطراب، وسواس، بی‌خوابی، زوج‌درمانی، اختلالات خوردن و درمان کودکان و نوجوانان بوده است. کتاب‌های او تاکنون به ۲۱ زبان دنیا ترجمه شده است.
از جمله تألیفات متعدد ایشان می‌توان به کتاب علم و کاربرد در شناخت‌درمانی اشاره کرد که ویراستاری آن را بر عهده داشته است. این کتاب تألیف جمعی از سرآمدان این رشته، از جمله دکتر ارون بک، پایه‌گذار شناخت‌درمانی است و از سوی انتشارات گیلفورد در ژانویه‌ی ۲۰۱۸ منتشر شده است. دکتر لیهی هم‌اکنون روی کتاب دیگری با عنوان “طرح‌واره‌درمانی هیجانی: نماهای مجزا” کار می‌کند.
دکتر لیهی همچنین دغدغه‌ی آموزش عمومی برای مخاطب عام نیز داشته و در نشریات عمومی و شبکه‌های مختلف رادیو و تلویزیونی حضور فعال دارد؛ از جمله در فوربس، واشینگتن‌پست، یو اس اِی تودی ، سایکولوژی تودی و شبکه‌ی بی‌بی‌سی.
کتاب دیگر دکتر لیهی برای مخاطب عام، با نام “درمان نگرانی” جایزه‌ی منتقدان نیویورک تایمز را از آن خود کرده و نیز در میان هشت کتاب برترِ خودیاری، منتخب مجله‌ی سلف (“خود”) جای گرفته است.
گفتنی است سخنرانی دکتر لیهی، سال گذشته در نخستین همایش سالیانه‌ی انجمن علمی روان‌درمانی ایران به صورت تله‌کنفرانس با موضوع نگرانی برگزار شد که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.